HOME - GALERIE - LINKY - KONTAKT - COPYRIGHT
Difuzory

 

Difuzory umožňují změkčit a rozptýlit jinak příliš tvrdé a směrované bleskové světlo. Za jednoduchý difuzor poslouží i obyčejný bílý papír, nebo poloprůsvitná bílá plastová fólie. Příjemným způsobem dokáže překvapit obyčejný mikrotenový sáček přeložený na několik vrstev a upevněný gumičkou k reflektoru blesku.

Jakmile je to jenom trochu možné, používej jako přirozený difuzor strop nebo stěny. Místo přímého záblesku, který poskytuje tvrdé a ploché osvětlení, získáš takto difuzní a příjemné osvětlení. Pokud fotíš barevně, hlídej si, aby se světlo odráželo od neutrálních - tedy bílých nebo šedých ploch, jinak získá celý záběr silný barevný závoj. Pro černobílé záběry můžeš použít libovolně zbarvené plochy.

Pro makrofotografii jsou vyvinuty speciální kruhové blesky s více samostatnými výbojkami (viz typy blesků). Takový makroblesk není právě levná záležitost. Pokud ale již vlastníš externí blesk, nebo si chceš zaexperimentovat s tím zabudovaným (tady radím opatrnost, většinou nemají zabudované blesky pro hrátky s difuzorem dostatečný výkon), můžeš si vyrobit vlastnoruční makrodifuzor za pár korun.

Celý princip je v napodobení funkce makroblesku a rozdělení jednoho reflektoru na dva světelné zdroje. Stačí vyrobit nástavec, který se nasune na reflektor blesku a rozvede záblesk dvěmi světelnými "kanály" zakončenými poloprůsvitnou fólií. Čím větší je plocha zkončovací fólie, tím měkčí a přirozenější světlo tento difuzor poskytuje. Pro inspiraci se můžeš podívat na následující dva obrázky.


Čelní pohled na makrodifuzor

Makrodifuzor nasazený na systémový blesk

 

Použitý materiál je obyčejný tvrdý papír ve více vrstvách polepený vevnitř pro zvýšení odrazivosti hliníkovou fólií (Alobal). Pro zvýšení odolnosti proti vlhkosti je omotán černou smršťovací páskou. Jako difuzní materiál je použit obyčejný mikroten ve více vrstvách. A jak funguje? Pro porovnání dva záběry:


Snímek přímým bleskem

Snímek s nasazeným makrodifuzorem

 

Všimni si zejména nevyrovnaného a tvrdého osvětlení na levém záběru, které je logickým důsledkem použití přímého blesku. Popředí je částečně přesvíceno a ruší tím vlastní objekt, stíny jsou ostré a neprokreslené, světla naopak přepálená. Druhý záběr je měkce a rovnoměrně prosvětlen díky účinku difuzoru.

Není snad třeba dodávat, že pokud použiješ difuzor se systémovým nebo vestavěným bleskem s TTL automatikou, nemusíš si lámat hlavu s žádnými přepočty - vše provede automatika za Tebe. Jen nezapomeň na korekce, které budou s nejvyšší pravděpodobností nutné, pokud je snímaná scéna světlejší nebo tmavší než statisticky šedý průměr.

 

 

Tyto stránky byly naposledy aktualizovány dne 29.04.2023

 

Jsi tady:  Home / Auditorium / O technice / Bleskové světlo / Difuzory