HOME - GALERIE - LINKY - KONTAKT - COPYRIGHT
O inspiraci

 

Opravdová fotografie nepotřebuje být vysvětlována,
ani vyjádřena slovy.
Ansel Adams

 

Odkud se bere inspirace, ty vzácné chvíle, kdy intenzivně vnímáš unikátnost zachycovaných okamžiků, které by jinak brzy vyprchaly a upadly do zapomnění? Tvůrčí nadšení, v rámci kterého překonáváš hladce překážky, které by Ti jindy připadaly neřešitelné a během chvil odvedeš výkon, který má hodnotu několika dnů snažení, momenty plné jasnozřivého vidění a nezlomného přesvědčení, že právě teď je to tak, jak to má být...

Inspirace je těžko uchopitelný fenomén, její typická vlastnost je, že Tě opouští ve chvílích, kdy ji nejvíce potřebuješ a pak se náhle objeví v čase, kdy Ti na ní nejméně záleží.

Všeobecně platí, že únava, spěch nebo nervozita nejsou dobrými rádci. Nespěchej, odpočiň si a srovnej si myšlenky. Změň prostředí a činnost, často právě zdánlivým odpoutáním od problému umožníš podvědomí, aby na něm intenzivně pracovalo.

Velkou pomocí je téma, které je svázané s tím, co Tě baví a zajímá, čemu věnuješ významnou část svého času, něco, v čem se cítíš doma. Tam máš největší šanci na vytvoření opravdu hodnotných fotografií.

S inspirací docela souvisí jedna podstatná fotograficko-psychologická vlastnost - tvrdohlavost. Často se stává, že zajímavá myšlenka tak nějak zanikne, třeba po prvních nesmělých pokusech, které nevyšly podle Tvých představ. Tvrdošíjné opakovaní zdánlivě beznadějných pokusů, snaha o dotažení původní inspirativní myšlenky do uspokojivého konce, to je často důležitější, než ona myšlenka sama.

 

Tyto stránky byly naposledy aktualizovány dne 29.04.2023

 

Jsi tady:  Home / Auditorium / O inspiraci