HOME - GALERIE - LINKY - KONTAKT - COPYRIGHT
Kalkulátor hloubky ostrosti

 

K výpočtu hloubky ostrosti záběru pro určitý objektiv, clonové číslo a vzdálenost fotografovaného subjektu můžeš použít následující tabulku. Nároky na ostrost zvol podle zamýšleného zvětšení finální fotografie (čím více bude negativ zvětšován, tím jsou nároky na jeho ostrost vyšší) - např. pro střední formát můžeš použít volbu "Nízké", pro standardní nároky a kinofilm "Normální", pro zvětšeniny výstavního formátu z kinofilmu a kvalitní objektiv "Vysoké". Při vkládání desetinných čísel použij místo čárky tečku:

Vzdálenost v metrech:
Ohnisko objektivu v milimetrech:
Clonové číslo:
Nároky na ostrost:
Záběr bude ostrý od (m):0
do (m):0
Tedy celkem (m):0

 

Tabulka hloubky ostrosti

Pokud Tvůj objektiv nemá stupnici hloubky ostrosti, nebo máš zvláštní nároky na přesné určení hloubky ostrosti, můžeš si nechat vygenerovat (a pak vytisknout a používat) tabulku hloubky ostrosti pro určitý objektiv v rozsahu požadovaných hodnot. Při vkládání desetinných čísel použij opět místo čárky tečku:

Od vzdálenosti (v metrech):
Po vzdálenost (v metrech):
S krokem (v metrech):
Ohnisko objektivu v milimetrech:
Nároky na ostrost:
Počet míst za des.čárkou:

 

Například: pokud chceš mít pro objektiv 50mm tabulku hloubky ostrosti od 0,5 po 1 metr vzdálenosti s krokem 5cm (0,05m) a používáš kinofilm (a nemáš zvláštní nároky na ostrost), zadáš:

0.5
1
0.05
50
Normální
1

Program po takovémto zadání vygeneruje tabulku s 11 řádky pro zadaný rozsah vzdáleností s rozsahem clonových čísel od 1,4 po 32, kterou můžeš použít pro přesné určení hloubky ostrosti záběru. Číselné údaje vzdáleností v tabulce budou zaokrouhleny na jedno desetinné místo.

Ještě technická poznámka na závěr - ohniskovou vzdálenost objektivu udávej vždy skutečnou, nikoli její prepočítaný ekvivalent.

 

Tyto stránky byly naposledy aktualizovány dne 29.04.2023

 

Jsi tady:  Home / Auditorium / O teorii / Hloubka ostrosti / Kalkulátor hloubky ostrosti