HOME - GALERIE - LINKY - KONTAKT - COPYRIGHT
Island

Island, země ohně a ledu...

Tento po mnoha stránkách unikátní ostrov si určitě zaslouží samostatnou galerii, neboť zvláštní je jak ostrov, tak i ostrované.

Při prvním sbírání detailnějších informací a jejich bližším průzkumu narazíš na spousty superlativů opěvujících Island jako místo snad s nejhustším výskytem přírodních zázraků na Zeměkouli. Autoři žádného islandského průvodce nešetří mnohahvězdičkovou chválou a každý, kdo tam byl, potvrzuje, že si sice jména míst, která navštívil, nepamatuje, ale že to bylo všechno naprosto jednoznačně bombastické a skvělé. A tak soupis míst, které návštěvník Islandu nesmí při své cestě kolem ostrova minout, narůstá na stovky položek a v zájmu zachování příčetnosti je nutno místo dalšího připisování nemilosrdně škrtat a škrtat. I tak nakonec zjistíš, že za plánovaných čtrnáct dnů nenavštívíš ani zlomek toho, co by za návštěvu údajně stálo.

A realita na místě samém?

Nepochybně, přírodní divy jsou k vidění téměř na každém kroku, ale zároveň Tě bude provázet sílící pocit turistické propagandy směřující k nenápadné manipulaci všech návštěvníků pomocí různých pravidel, která přednostně vnucují věci zpoplatněné a naopak nenápadně brání aktivitám, které jsou zdarma.

Navíc je tak trochu zvláštní, že systém těchto zákonů, příkazů a pravidel je podle všeho platný pouze pro návštěvníky. Místní obyvatelé si zcela zjevně s jeho dodržováním hlavu v žádném směru nelámou jako třeba v případě této celkem seriózně vyhlížející uzávěry, jejíž poměrně frekventované offendery kupodivu nikdo nepokutoval:


Uzávěra horské cesty F225

Výsledkem jsou pak smíšené pocity - kromě oslnění opravdu neobvykle krásnými místy nastupuje údiv nad masivní devastací přírody těžkou technikou (viz Mazlík). Když pak vedle cesty, prohrnuté krajinou, stojí sloupek s tabulkou, že je pěší chodník uzavřen z důvodů ochrany vegetace, působí to v celkovém kontextu přinejmenším zvláštně.


Trail closed for vegetation rehabilitation

Pronájem obyčejného auta na Islandu není sice levný, ale spousta lidí volí tuto variantu, jelikož pronájem speciálního džípu vyjde ještě mnohem dráž. Ekonomická taktika Islanďanů vytvořila tuto tabulku:


U cesty obyčejným autem sjízdné

Docela zajímavý je i fakt, že tolik vychvalované termální prameny skrývají určitou hrozbu - na některých místech velmi opatrně zmiňovanou tabulkou "Koupání na vlastní nebezpečí", kde se úplně dole dočteš malým písmem co je příčinou, vetšinou je ovšem ona hrozba opomíjena. Možnost nakažení parazitem schistosome dermatitis, způsobujícím kožní chorobu zvanou "swimmer's itch" by určitě turistický ruch nezvýšila.


Nevábně vyhlíží jak pramen, tak i jeho "obyvatel"

Aha, ona to měla být galerie fotografií a zatím je to pouze snůška rýpavých keců... Nicméně - nenech se odradit a přijmi pozvání k prohlídce obrázků z Islandu, rozdělených do podkategorií přístupných pomocí menu na levé straně.

 

Tyto stránky byly naposledy aktualizovány dne 29.04.2023

 

Jsi tady:  Home / Vstupní předsálí / Island